לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

התפרצות

פריצה או התפרצות זוהי כניסה של אדם למבנה שלא כדין, אם באמצעות איום או אם באמצעות כל תחבולה אחרת. לעיתים נכנס אדם אל מקום כלשהו בצורה חוקית אך מטרת הכניסה איננה חוקית כלל וכלל. התפרצות או פריצה נעשית לרוב לשם גניבת רכוש או לשם שמירת רכוש שנגנב בנסיבות אחרות.

הדין הפלילי בישראל קבע כי התפרצות היא עבירה פלילית כאשר העונש שניתן בגינה משתנה על פי קריטריונים שונים כגון סוג הנכס הנפרץ, סוג הרכוש שנגנב, מטרת הפריצה ועוד. דוגמא אחת לסוג של פריצה היא התפרצות אל מבנה אשר משמש למגורים או לתפילה במטרה לגנוב רכוש הנמצא בתוכו. במקרה שכזה עתיד לקבל הנאשם 7 שנות מאסר.

החוק רואה בחומרה מעשה של עבירה פלילית של התפרצות וזאת לאור העובדה כי עבירת הרכוש הזו נעשית מתוך מחשבה תחילה ומתוך כוונה לגזול מאדם אחר את רכושו. מעבר לזאת, עבירה פלילית של התפרצות איננה פוגעת רק בזכותו הקניינית של אדם על רכושו אלא פוגעת במשהו חשוב עוד יותר, בתחושת הביטחון שלו.

התפרצות אל הלב

כאשר אדם מבצע עבירה פלילית של פריצה אל ביתו של אדם אחר וגונב את רכושו, אין המדובר בפגיעה ברכוש בלבד. אין ספק כי גזילת חפצים יקרי ערך מידי אדם אחר הם פגיעה משמעותית בזכות הקניין שלו אך ישנה פגיעה עמוקה עוד יותר. כל אדם אשר חווה פריצה אל ביתו, יאמר כי התחושה הנפשית היא הקשה מכל. המתפרץ אינו לוקח רק רכוש אלא גם את תחושת הביטחון. ביתו של אדם הוא מבצרו אך כשמתרחשת פריצה, נסדקת תחושת הביטחון של אנשי הבית.

פריצה עם נשק

עבירת התפרצות היא עבירה חמורה אשר פוגעת לא רק ברכושו של אדם אלא גם בתחושת הביטחון שלו. ישנם מקרים בהם מתרחשת עבירת התפרצות תוך שימוש באלימות ולמותר לציין כי חומרתה של עבירה זו קשה פי כמה. אדם המבצע התפרצות עם נשק הוא עבריין אלים המשתמש באמצעי הפחדה על מנת להשיג את מטרתו הפלילית.

כיאה לחומרת העבירה הזו של פריצה עם נשק, נקבע בחוק כי עונשה של עבירה זו כפול מן העונש הקבוע לסוג העבירה בחוק.

כמו כן, אדם הנמצא באחת מנסיבות אלו, עונשו 5 שנות מאסר:

1. החזקת נשק לשם פריצה – אדם המזוין בנשק או בכל מכשיר אחר שיש בו כדי לפגוע, במטרה לפרוץ אל מבנה ולבצע בו פשע או גניבה.

2. הסוואה – אדם אשר מסתיר פניו בכל דרך על מנת להסוות את זהותו כאשר בכוונתו לבצע פשע או גניבה.

3. הסתרת נוכחות – אדם הנמצא בבניין אך מסתיר את נוכחותו בכדי שיוכל לבצע פשע או גניבה.

הגנה מפני פריצה – הכיצד?

עבירה פלילית של פריצה או התפרצות פוגע בזכות הקניין של האדם וחמור מכך, בכבודו, בפרטיותו ובתחושת הביטחון שלו. נשאלת השאלה האם אפשר להימנע ממצב כזה של התפרצות.

התשובה לכך היא בהחלט חיובית. יש באפשרותנו לנקוט באמצעים שונים ומגוונים על מנת לצמצם את הסיכון להתרחשות התפרצות. למשל:

1. קחו מפתחות אתכם – אנשים רבים נוהגים להשאיר את מפתחות הבית מתחת לשטיח הכניסה, בעציץ או בארון החשמל. למותר לציין כי התנהגות זו היא בגדר "הפרצה קוראת לגנב" ועל כן קחו את מפתחות הבית אתכם או השאירו את המפתח אצל השכנים.

2. קשקשת ברשת – בעידן האינטרנט, קל מאוד למצוא מידע ועל כן היזהרו מלהפיץ באתרים שונים את דבר נסיעתכם לחופש.

3. מיגון הבית – יש לדאוג למנעולים מתאימים, למערכת אזעקה אפקטיבית, מיגון החלונות בסורגים וכדומה. טרם יציאתכם מהבית, בדקו כי כל החלונות נעולים והדלות סגורות.

4. אל תשאירו רמזים – נוסעים לחו"ל? בקשו משכן או מחבר טוב שיאסוף את הדואר שלכם. הצטברות של דואר בתוך התיבה מסגיר את היעדרותכם הממושכת מהבית. כנ"ל אם אתם מנויים על עיתון יומי המגיע אל פתח הבית בכל בוקר.

5. שימוש בכספת – במידה ומצויים בבית חפצים יקרי ערך, הן כספית והן רגשית, מומלץ להכניסם לכספת על מנת שאם תתרחש התפרצות, לא תהיה למתפרץ גישה אל אותם חפצים.

6. עשו ביטוח רכוש – אמצעי הגנה זה אינו מונע את התרחשותה של פריצה אך הוא בהחלט מצמצם את נזקיה הכספיים.

התפרצות היא עבירה פלילית פוגענית ועל כן קבע החוק עונש של מספר שנות מאסר בגינה. חשוב לנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים על מנת להימנע ממצב של פריצה לבית וכפי שניתן לראות מן הסקירה שלעיל, יש מה לעשות.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

 

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.*האמור במאמרי אתר אלימות במשפחה לא תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו במידע משפטי קביל ועדכני. יש להבין כי מידע משפטי מתיישן ו/או מתחדש, והגולש צריך לקחת זאת בחשבון. לאור האמור, הרי שכל שימוש באמור לעיל ו/או באתר אלימות במשפחה הוא באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

 

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף