לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

כך מגיעים לזיכוי מעבירת נהיגה בשכרות

ניתן להשיג זיכוי מעבירות נהיגה בשכרות במידה ופועלים על פי החוק. במאמר הבא נציג מספר דרכים עיקריות להשגת זיכוי מבתי המשפט ונסביר כיצד עושים זאת נכון.

החל משנת 2005 מבססים בתי המשפט בישראל את פסיקתם בעבירות הנהיגה תחת שכרות על בדיקת ינשוף ולא רק על בדיקת מאפיינים. מטרת החוק היא מצד אחד להרתיע נהגים אשר עולים על ההגה כאשר הם שתויים, ומצד שני למצות את הדין עם נהגים אשמים. המניע העיקרי של הכנסת מכשיר הינשוף אל הפעילות המבצעית של משטרת התנועה בישראל היה צמצום ההתלבטות המשפטית. במילים אחרות, הינשוף היה אמור להחליף את חוות דעת של השופטים בבית המשפט או של השוטרים בשטח ולהוכיח באופן חד משמעי האם הנהג שיכור או לא. יחד עם זאת, התוצאות כפי שהן באות לידי ביטוי מפסקי דין בשנים האחרונות לא עונות על המטרה. ניתן למצוא לא מעט נהגים אשר מזוכים מעבירות הנהיגה בשכרות, בין אם בשל ייצוג משפטי הולם, פעילות לא חוקית של השוטרים או כשלים טכניים במכשירי הבדיקה.

גם אתם יכולים להוכיח זכאות בעבירות נהיגה בשכרות

אזרחים מגיעים לתוצאת זיכוי מעבירת הנהיגה תחת שכרות במידה והם מצליחים להוכיח את חפותם. ישנם מספר דרכים עיקריות לעשות זאת:

א. בדיקה לא תקינה – הינשוף הוא מכשיר מאוד משוכלל, אך יש לו לא מעט חסרונות. המשמעות היא שלא כל תוצאה של הינשוף אכן מעידה בצורה אבסולוטית על מצבו של הנהג. בדיקה אמיתית ואובייקטיבית של הינשוף תלויה בכיול, בתנאי הסביבה, באופן הביצוע, בהפרשי הבדיקות בין הנהגים ועוד. כל הפרמטרים הללו הופכים את הינשוף למכשיר רגיש, ולכן נהגים רבים מזוכים בבית המשפט עקב תוצאות שאינן חד משמעיות.

ב. אופן ביצוע הבדיקה – נהגים יכולים לטעון לפגמים בבדיקה אותה ביצעה המשטרה. במידה והנהג מתעד את הבדיקה, את זמן המעצר, את המאפיינים הספציפיים ואת האופן בו פעלו השוטרים, בתי המשפט מחויבים לבחון זאת בצורה זהירה. תפקידו של עורך הדין המייצג את הנהג הוא להוכיח כי התביעה המשטרתית לא עמדה בנטל המוטל עליה. הגנה איכותית יכולה להצביע על פערים בלוח הזמנים, על עיכוב הנאשם באופן לא חוקי ועל חוסר בנוכחות עדים.

ג. מבחן מאפיינים לא תקין – כאמור, בדיקות הינשוף נועדו לחזק את בדיקות המאפיינים ואף להחליפם. המשטרה משתמשת בבדיקות מאפיינים על מנת לחזק את הטענה כי נהג הוא שיכור, אך לא תמיד הבדיקות מתבצעות על פי החוק. נהגים מוצאים את עצמם זכאים מתביעות הנהיגה בשכרות לאחר שהם מוכיחים כי בדיקות המאפיינים לא נערכו בצורה נכונה.

הוכחה ליעילות הדמוקרטיה

בתי משפט נוטים לזכות את הנהגים מעבירות הנהיגה בשכרות במידה והם לא משתכנעים. הסיבה לכך היא הענישה החמורה שהטיל המחוקק. במילים אחרות, גם השופטים בבתי המשפט יודעים כי הרשעה של אדם בעבירות נהיגה בשכרות עשויה לקבוע את גורלו בצורה בלתי הפיכה. על מנת להתמודד עם השלכות אלו מנסים בתי המשפט להעמיד מגוון כלי שפיטה מתקדמים. נהגים מגיעים לתוצאות זיכוי במידה והם אכן מוכיחים את חפותם, בתהליך אשר מוכיח את יעילותה של מערכת המשפט הדמוקרטית.

הזיכוי לא מחליף נהיגה בטוחה

גם לאחר הזיכוי מעבירות של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים כדאי לקחת בחשבון את הסיכונים. הזיכוי לא מחליף את ההרתעה, משום שנהיגה בשכרות נשארת מסוכנת. אסור להסתמך על הזיכוי ולשאוב ממנו לגיטימציה לנהיגה בשכרות, אך אין ספק כי מדובר על תהליך משפטי אשר ממנו ניתן להפיק את המיטב גם ללא ענישה מחמירה. אפשר להתייעץ עם עורך דין או גורם מקצועי אחר לפני שמקבלים החלטה כיצד להתמודד עם עבירות אלו.

* למידע והתייעצות בנוגע לתאונות דרכים: פורום תאונות דרכים

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

 

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.*האמור במאמרי אתר אלימות במשפחה לא תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו במידע משפטי קביל ועדכני. יש להבין כי מידע משפטי מתיישן ו/או מתחדש, והגולש צריך לקחת זאת בחשבון. לאור האמור, הרי שכל שימוש באמור לעיל ו/או באתר אלימות במשפחה הוא באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

 

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף