פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיהאם מידע באינטרנט הוא תחליף ליעוץ משפטי מסודר?

האם מידע באינטרנט הוא תחליף ליעוץ משפטי מסודר?עולם המשפט כולל תחומים רבים ומגוונים והוא בעל מקום מרכזי בחיינו. דיני העבודה למשל, נוגעים לכולנו, שהרי כל אדם עובד לפרנסתו.

מי מאתנו לא קיבל בעבר דוח תנועה? זהו משפט התעבורה. נגרם לכם נזק לרכוש או נזק פיזי? לכך אחראים דיני הנזיקין.

בכל סיטואציה משפטית, אנו זקוקים לקבלת יעוץ משפטי. לעניין זה, נשאלת השאלה, האם המידע המשפטי שניתן לקבל באינטרנט, יכול להחליף ייעוץ משפטי מסודר.

ראשית, נסקור את סוגי המידע המשפטי שניתן לקבל ברשת, בראשם עומדים הפורומים המשפטיים. כמו כן, נראה מהו מקומם של הכתבות והמאמרים המתפרסמים באינטרנט.

לאחר מכן, ננסה להבין האם יעוץ משפטי ברשת, מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני מסודר.

ייעוץ משפטי – הפורומים המשפטיים

במרחב האינטרנטי יכול הגולש לקבל מידע מכל סוג, לרבות מידע משפטי. אחד מן המקורות המרכזיים לקבלת יעוץ משפטי ברשת, הוא הפורום המשפטי.

לכל ענף משפטי ישנו פורום משפטי נפרד, אשר מנהליו הם עורכי דין המומחים באותו תחום משפטי. עורכי הדין עונים על שאלות הגולשים וכאשר פנה הגולש בשאלה אשר איננה קשורה אל אותו הפורום, יפנהו עורך הדין אל הפורום הנכון.

עורכי דין משיבים לשאלות הגולשים באופן ממוקד מאוד ומקפידים על מענה מהיר ומקצועי. אולם, חשוב מאוד להבין כי המענה הניתן לגולשים, במסגרת הפורומים המשפטיים, הוא בגדר מידע כללי ואינו יכול להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

אמת, המידע המשפטי ניתן על ידי עורכי דין מומחים אך עורך הדין המשיב לשאלה, אינו מכיר את הגולש, אינו בקיא בפרטים ובנסיבות ועל כן, תשובתו היא אך ורק בגדר הכוונה משפטית כללית.

לכל ענף ותחום משפטי, פורום נפרד, העוסק אך ורק באותו הנושא, למשל:

1. פורום נזיקין : עורכי דין המנהלים פורום זה, משיבים על שאלות הקשורות לעולם הנזיקין, כאשר ישנו פורום נפרד של רשלנות רפואית.

2. פורום דיני תעבורה : שאלות לגבי מהירות מופרזת, אמצעי אכיפה, דוחות תעבורה וכיו"ב.

3. דיני עבודה : אחד הפורומים הפעילים ביותר עוסק בדיני עבודה. עורכי דין, מנהלי הפורום, משיבים על שאלות הנוגעות לזכויות העובד, פיטורין, פיצויים, חופשות וכיו"ב.

כתבות ומאמרים משפטיים

הרשת מלאה בכתבות ומאמרים משפטיים, העוסקים בתחומים שונים. אמנם, מרביתם של אלו, נכתב על ידי עורכי דין, אך הם לא יכולים להחליף ייעוץ משפטי.

חלק מן המאמרים המשפטיים ברשת, נכתבו על מנת לתת לגולשים, מידע משפטי אודות סוגיה משפטית מסוימת. אלו יכולים להיות מפורטים מאוד ולכלול הסברים רחבים על ההלכה הקיימת בתחום, על פסקי דין חשובים ועוד. אחרים, מטרתם, שיווקית בלבד.

כך או כך, המידע שניתן במסגרת מאמרים וכתבות, אינו תחליף לקבלת יעוץ משפטי אישי ומסודר של עורך דין מומחה. אלו טובים מאוד לשם הרחבת אופקים והם יכולים לתת הסבר טוב וברור, לגבי מושגים משפטיים.

אולם, אין לראות בהם, בשום צורה ואופן, ייעוץ משפטי ואין להסתמך על המידע המצוין בהם.

חשוב להבהיר – עולם המשפט משתנה לעיתים קרובות. זהו תחום דינאמי מאוד אשר בו ישנם שינויים בחקיקה, ההלכות הניתנות על ידי בתי המשפט משתנות ועוד.

על כן, נקודת המוצא חייבת להיות כי המידע המשפטי ברשת, אינו תמיד מעודכן. הוא כללי, איננו לוקח בחשבון את נסיבותיו של כל מקרה ולכן – אין לראות בו תחליף של ייעוץ משפטי פרטני.

חשיבותו של יעוץ משפטי אישי

האינטרנט הוא כלי תקשורת ולמידה מדהים. הוא מאפשר לקבל מידע על כל נושא וללמוד על מושגים מכל תחומי החיים.

המידע המשפטי לא נשאר בחוץ ולרשות הגולש, מסגרות שונות ברשת לקבלת מידע משפטי מגוון. עם זאת, חשוב להדגיש כי כל האינפורמציה המשפטית הזמינה באינטרנט, לרבות המענה המשפטי המקוון שניתן במסגרת הפורומים המשפטיים, אינו יכול להחליף יעוץ משפטי אישי.

טיפול משפטי מקצועי, מחייב בדיקה פרטנית של נסיבות המקרה. רק כך יכולים עורכי דין לתת חוות דעת משפטית מקצועית ונכונה ללקוח.

לשם כך, יש לקבוע פגישת ייעוץ אישית עם עורך הדין, במסגרתה ירשום עורך הדין את כל העובדות, יעיין במסמכים שברשות הלקוח וייתן חוות דעת לגבי דרכי הפעולה.

סיומו של כל הליך משפטי בצורה מוצלחת, מחייב קבלת ייעוץ משפטי אישי ופרטני, אחד על אחד, עם עורך דין מומחה.

יש להקפיד לפנות אך ורק לעורכי דין המומחים בסוגיה המשפטית הספציפית. כדאי לנסות ולאתר המלצות על עורכי דין אך ניתן כמובן לפנות גם למומחים, מנהלי הפורומים.

האינטרנט מציג שפע של מידע בכל התחומים, לרבות בתחום המשפטי. יש להבדיל בין מידע זה, אשר יכול להיות הכוונה כללית, לבין ייעוץ משפטי פרטני. האינפורמציה המשפטית ברשת, על כל סוגיה, אינה יכולה להיות תחליף לפנייה לעורך דין, לשם יעוץ אישי.

*האמור במאמרי אתר אלימות במשפחה לא תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו במידע משפטי קביל ועדכני. יש להבין כי מידע משפטי מתיישן ו/או מתחדש, והגולש צריך לקחת זאת בחשבון. לאור האמור, הרי שכל שימוש באמור לעיל ו/או באתר אלימות במשפחה הוא באחריות המשתמש בלבד!

לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף