עורך דין אלימות במשפחה

התעללות בילדים במשפחה

התעללות בילדים המשפחה מוגדרת כפגיעה פיזית או נפשית הנגרמת עקב מעשה או מחדל של הורה או אחראי. פגיעה מתמשכת בילד יכולה לגרום לו לנזק ארוך טווח, קשה לטיפול.

התעללות בילדים במשפחה היא לא תמיד עניין נראה לעין. לא תמיד הסממנים יהיו חיצונים, ולעיתים ייקח זמן לא קצר בכדי לזהות התעללות רגשית או נפשית בילד בכדי לסייע לו. התעללות בילדים במשפחה – מהו מצב של התעללות בילדים?

התעללות בילדים במשפחה

מהי התעללות בילדים במשפחה

התעללות בילדים במשפחה, סיבותיה רבות ומגוונות. התעללות בילדים במשפחה כוללת פגיעות פיזיות, נפשיות או מיניות, ויכולה לבוא לידי ביטוי אף בהזנחה מצד ההורים.

ילדים ממשיכים לסבול מהשפעות ההתעללות שעברו גם במקרים בהם נפסקת ההתעללות. ילדים מפתחים סימפטומים והפרעות כתוצאה מהתעללות אשר עברו, בגופם או בנפשם וגדלים למבוגרים עם בעיות התנהגותיות לא פשוטות אשר יכולים לפגוע גם בילדיהם שלהם, לעיתים ללא כל יכולת לשלוט בכך.

מאמרים פופולריים נוספים:החוק למניעת אלימות במשפחהאלימות בעל

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

הגורמים להתעללות בילדים במשפחה

התעללות בילדים במשפחה יכולה להתרחש בכל קבוצת אוכלוסייה אך קיימים מספר גורמים כללים אשר מגדילים את הסיכוי למצב בו קיימת התעללות בילדים.

ישנם גורמים שתלויים בילדים: מקרים בהם הילד הוא בעל נכות חריגה או התנהגות חריגה, המצריך טיפול צמוד וסבלני של ההורה, וכן מצב של ניתוק ארוך מן ההורים שמביא לקצר ביחסים.

כמו כן, ישנם גורמים התלויים דווקא בהורים אשר יכולים להביא למצב של התעללות בילדים במשפחה, לדוגמא: הורים צעירים בגילם אשר בעצמם עדיין ילדים, הורים מכורים לסמים או אלכוהול, הורים אשר חוו בילדותם שלהם התעללות, הורים הסובלים ממחלות נפש, משפחות במשבר ועוד.

בסיכום הדברים, נראה הוא כי קיימת "התנגשות" בין התנהגותו של ההורה לבין התנהגותו של הילד אשר יכולה להביא למצב של התעללות בילדים במשפחה.

התעללות בילדים במשפחה – מבחינה פיזית

התעללות בילדים במשפחה מבחינה פיזית יכולה לקבל ביטוי במספר אופנים:

א. התעללות גופנית: המדובר באלימות שגרם ההורה או אחראי מבוגר בזדון לילד. האלימות יכולה להיות בעזרת הידיים או באמצעות שימוש בחפצים. כמובן שישנן דרגות חומרה שונות להתעללות בילדים במשפחה אותן יש לבדוק גם מבחינת תוצאות גופניות ותדירות. התעללות גופנית שכזו יכולה להסתיים במקרים חמורים אף בגרימת נכות ואפילו מוות.

ב. התעללות מינית: מעשים מיניים הכוללים מעשים מגונים, נשיקות, נגיעות, ולעיתים אף מעשים חמורים יותר כמו אונס ומעשי סדום. מעשים אלו פוגעים בגופו של הילד כמו בנפשו – נזק ארוך טווח הקשה לריפוי.

ג. הזנחה גופנית: הורה או אחראי שלא מספק לילד את צרכיו הבסיסים הגופנים (מזון, לבוש, טיפול רפואי, חינוך ועוד).

התעללות בילדים במשפחה – מבחינה נפשית

גם פגיעה נפשית תחשב התעללות בילדים במשפחה כאשר פגיעה נפשית חמורה לעיתים יותר מן הפגיעה הגופנית. מדובר בעיוות והריסת נפשו של הילד, הרס ארוך טווח אשר תעכב את התפתחותו של הילד בצורה תקינה.

התעללות בילדים במשפחה מבחינה נפשית ניתן לאתר במספר צורות עיקריות:

א. דחיית הילד: יצירת מצב נפשי אצל הילד של חוסר הערכה והשפלה. ההורה יוצר אצל הילד הרגשה שהוא לא אהוב על ידי המשפחה ולכן מתרחקים ממנו.

ב. הפחדת הילד: בניית מצב של פחד תמידי בו חי הילד. הפחד נוצר בעיקר עקב שימוש באלימות מילולית המלווה בסנקציות גופניות. זהו מצב בו הילד סופג ביקורות נוקבות מהוריו אשר לאי שביעות רצונם מהתנהגות הילד, לעיתים ללא כל סיבה מוצדקת.

ג. בידוד הילד: ניתוק הילד מן החברה המתאימה לו, מצב הגורם לילד לבידוד וניכור.

ד. התעלמות מהילד: מצב היוצר עיכוב בהתפתחות של הילד מבחינה רגשית ושכלית.

ה. ניצול רגשי: מצב בו ההורה משתמש ברגשותיו של הילד בכדי לספק את צרכיו שלו.

*האמור במאמרי אתר אלימות במשפחה לא תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו במידע משפטי קביל ועדכני. יש להבין כי מידע משפטי מתיישן ו/או מתחדש, והגולש צריך לקחת זאת בחשבון. לאור האמור, הרי שכל שימוש באמור לעיל ו/או באתר אלימות במשפחה הוא באחריות המשתמש בלבד!

לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף