לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין חוזים

דיני חוזים מלווים אותנו בכל עסקה שאנו עושים בחיינו – רכישת פלאפון, דירה או רכב, פתיחת חשבון בנק, הנפקת כרטיס אשראי וכד'. במאמר זה נסקור, ב"קליפת אגוז", את סוגי החוזים הקיימים והדינים הנלווים אליהם ונביא המלצות שכדאי לקבל מעורך דין חוזים בדבר עריכת חוזה.

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין חוזים

"חוזה אחיד" – מהו?

רוב החוזים עליהם חותם "אדם רגיל" במהלך חייו, הם חוזים מוכנים מראש של חברות בעניינים הנצרכים לחיי היום-יום – טלפון, חברת כבלים, בנק, רכב וכד'.

את הדין של חוזים מעין אלה מסדיר חוק מיוחד: "חוק החוזים האחידים, התשמ"ג-1982". החוק מגדיר חוזה אחיד, כ"נוסח של חוזה שתנאיו, כולם או מקצתם, נקבעו מראש בידי צד אחד, כדי שישמשו תנאים לחוזים רבים בינו לבין אנשים בלתי מסויימים במספרם או בזהותם".

מכיוון שחוזים אלה בדרך כלל ארוכים ומייגעים ומנוסחים ב"שפה משפטית", נקודת ההנחה של החוק היא שאדם רגיל מן השורה, שאינו בקי בתחום המשפטי, אינו טורח לקרוא אותם – "רבים לפני חתמו על אותו חוזה בדיוק – כנראה שהוא בסדר"; "מדובר בחברה מוכרת – מה כבר יכול לקרות"?

החוק מגן על הלקוח בכך שהוא מאפשר לערכאה המשפטית שדנה בנוסח החוזה האחיד, לבטל או לשנות בו תנאים שיש בהם "משום קיפוח לקוחות, או משום יתרון בלתי הוגן של הספק העלול להביא לידי קיפוח לקוחות". תנאי כזה מוגדר כ"תנאי מקפח". החוק אף מונה 10 חזקות של תנאים מקפחים.

מהן המלצות עורך דין חוזים לפני שחותמים על חוזה אחיד?

להלן נביא שלוש המלצות עיקריות שכדאי לקבל מעורך דין חוזים בטרם חותמים על חוזה אחיד:

1. לקרוא את החוזה – גם אם מדובר בחוזה ארוך מאוד, מומלץ מאוד למצוא את הזמן לעבור עליו. במידה ומצאת בו תנאי שאינו לטעמך, או ניסוח שנראה לך מעורפל, שאל את הספק שלך עליו. אל תוותר על שום פרט!

2. לא לשנות סעיפים ללא ייעוץ מקצועי – במידה והתשובות של הספק לא ריצו אותך, אל תמהר לשנות סעיפים בחוזה. הכנסת שינוי בסעיף משמעותה הוצאת אותו סעיף מתחולת חוק החוזים האחידים, כך שלא תוכל לטעון לגביו בעתיד שהוא מהווה תנאי מקפח בחוזים אחידים. התייעצו עם עורך דין חוזים מנוסה ומקצועי כיצד לנסח מחדש את הסעיפים בחוזה שאינם נראים לכם, או אם כדאי בכלל להכניס שינויים בחוזה. לעיתים עדיף להשאיר פתח לתביעה בגין "תנאי מקפח" בחוזה אחיד.

3. להתייעץ עם עורך דין חוזים מומחה – מכיוון שאדם מן השורה אינו בקי בפרטים המשפטיים הרבים הנלווים לדיני חוזים אחידים, מומלץ בכל מקרה לתת לעורך דין חוזים מקצועי לעבור על חוזה אחיד בטרם עורכים בו שינוי או חותמים עליו. ייתכן והכסף שתשלמו לעורך דין חוזים כעת, יחסוך לכם כסף רב יותר בעתיד וימנע מכם עוגמות נפש מיותרות.

מהן המלצות עורך דין חוזים לעריכת חוזה בין אנשים או גופים פרטיים?

במידה ועורכים חוזה מול אדם או גוף פרטי צריכים להיות זהירים כפל כפליים, מכיוון שאין חוק מיוחד שמגן על תנאים מקפחים בחוזה כזה, כפי שיש בחוק החוזים האחידים.

לכן חשוב לבדוק שהסעיפים בחוזה מנוסחים באופן בהיר שאינו משתמע לשתי פנים. לשם כך מומלץ לא "לחסוך בדיו" ולכתוב את הדברים בצורה ברורה עד הפרטים הקטנים ביותר.

ניתן להוריד מהאינטרנט "שטנץ" של חוזה מוכן בנושא לגביו נערך החוזה, כבסיס ראשוני לעריכתו.

לבסוף, יש לשים לב שפרטי המתקשרים בחוזה, כמו פרטי החוזה עצמו, נכונים ומדויקים – שמות ותעודות זהות של המתקשרים, כתובות, תאריך, תיאור מדויק של הרכוש או השירות בגינו מתקשרים בחוזה וכד'.

סיכום

דיני חוזים הינו תחום משפטי רחב מאוד ונלווים לו פרטים משפטיים רבים. במאמר זה נגענו "על קצה המזלג" בנושא של "חוזה אחיד" ובהמלצות לעריכת חוזה בין אנשים או גופים פרטיים. כמובן ששום מאמר לא יכול להוות תחליף לשכירת שירותיו של עורך דין חוזים מנוסה ומקצועי.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

 

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיPlease prove you are human by selecting the Star.*האמור במאמרי אתר אלימות במשפחה לא תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו במידע משפטי קביל ועדכני. יש להבין כי מידע משפטי מתיישן ו/או מתחדש, והגולש צריך לקחת זאת בחשבון. לאור האמור, הרי שכל שימוש באמור לעיל ו/או באתר אלימות במשפחה הוא באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

Please prove you are human by selecting the Flag.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

 

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף